Styl myślenia

Parszywa dwunastka w naszym żywieniu.


Przyjemność...

Nasz świat i styl życia ulegają bezustannej zmianie niemal we wszystkich aspektach. Ogólnoświatowy konsumpcyjny styl życia powoduje, że każdy z nas chce więcej robić, umieć i mieć… Chcemy sprostać tym wymaganiom, ale nie mamy czasu produkować i przetwarzać składników, materiałów czy sytuacji, aby uzyskać efekt naszej potrzeby, która nasyci którąś z dziedzin naszego życia.

Głód jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i możemy ją zaspokoić tylko w jeden sposób. Jedząc. Każdego dnia powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią kombinację białek, węglowodanów i tłuszczów oraz właściwą ilość witamin, minerałów i wody.

Przemierzając setki metrów pomiędzy regałami supermarketów, możemy ulec złudzeniu, że umiejętność gotowania w dzisiejszych czasach jest zbędna. Praktycznie każdy naturalny produkt możemy kupić w mniej lub bardziej przetworzonej wersji, a ulubione produkty znajdziemy też w różnych kombinacjach w postaci gotowych dań… 

Kategorie bloga: 

Cichy zabójca... Wypalenie zawodowe.


Krzysztof Zamczyk 

Jedną z pierwszych rzeczy, które usłyszy każdy początkujący kucharz, jest informacja o tym, że w kuchni będzie spędzał długie i intensywne godziny. Codziennością jest to, że kucharz w czasie jednej zmiany pracuje 10 godzin i więcej… Przychodzi o świcie, a pracę często kończy późno w nocy. Przepracowane weekendy czy święta to zwyczajny stan rzeczy. Kuchnia to środowisko temperatury i płomienia. Jeżeli kucharz nie potrafi sprawnie nimi operować, nie jest w stanie stworzyć dobrego dania, które ma być poddane obróbce cieplnej.

Dziś chciałbym powiedzieć kilka słów o „płomieniu”, który doprowadził wielu wspaniałych kucharzy do wypalenia zawodowego. Mówię tu o stresie. Gastronomia to bardzo skomplikowana i dynamiczna machina o dosyć kruchej konstrukcji.

Kategorie bloga: 

Zarządzanie sobą w czasie… A po cholerę mi to?


czas...

Każdy z nas ma tyle samo czasu, jak by nie kombinować doba ma 24 godziny ani minuty więcej, ani mniej. Tylko nasze odczucie czasu jest mocno subiektywne, czasami czas nam się dłuży nie miłosiernie czasami godziny upływają w jednej chwili.

Dzisiejszy świat nas przytłacza, od chwili otworzenia oczu jesteśmy atakowani ze wszelkich nośników informacjami, otaczają nas ludzie, którzy pragną naszej uwagi, każdego dnia mamy długą listę zadań do zrealizowania, każda wymieniona sytuacja stara się przejąć kontrolę nad nami. Najczęściej ogarnia nas wtedy uczucie nieprzyjemnego przytłoczenia, które prowadzi do permanentnego zmęczenia a nawet stresu.

Dlatego warto usiąść i zastanowić się nad sposobem, w jaki wykorzystujemy dany nam czas. Istniej kilka prostych sposobów na odzyskanie kontroli nad naszym życiem. 

Wprowadzenie nowej strategii do swojego życia, a myślę tu „zarządzaniu sobą w czasie” może doprowadzić do sytuacji, że nie będziesz się z tym nowym konceptem czuł dobrze, może nawet w początkowej fazie uznasz, że jesteś ograniczony zasadami. 

Kategorie bloga: 

Subscribe to Styl myślenia