Krzysztof - blog

Restauracja – od czego zacząć, aby nie zbankrutować.


Podpis

Własna restauracja to często marzenie życia wielu ludzi. Niestety takie osoby – nawet jeżeli uda im się urzeczywistnić swoje marzenie – zamiast poprowadzić rzetelnie swój biznes, dalej pozostają w świecie marzeń. Jeżeli już przyjdzie Ci taki pomysł do głowy i jesteś gotowy podjąć decyzję o zaangażowaniu się w ten trudny biznes, powinieneś wiedzieć, że spełnianie marzeń to jedna strona medalu, a rzeczywistość gastro to druga.

W swoim życiu na równi z realizowaniem siebie w kuchni (najpierw jako kucharz, a potem jako szef kuchni) realizuję się też biznesowo. Życie naprzemiennie przeplatało mi te dwie dziedziny. Nie będę się wypowiadał o miejscach, w których pracowałem, bo nie ma to znaczenia dla tematu, ale w każdym czegoś się nauczyłem i myślę, że w każdym zostawiłem jakieś pozytywne wspomnienie po sobie. Jednak zacznijmy od początku!

Kategorie bloga: 

Czy kucharze są NIENORMALNI..?


Podpis

Witam w gastroświecie, gdzie długie minuty przeradzają się w ciężkie godziny, a te tworzą niekończące się łańcuchy dni, które stają się często jedynym realnym światem większości kucharzy. Gastroświat to długie tygodnie czasami bez jednego dnia wolnego. Gastroświat to wielkie tablice funkcyjne wypełnione agendami na bankiety, wesela i grupy. Gastroświat to listy rezerwacji zapisane drobnym maczkiem, uwagami często z serii niemożliwych do spełnienia. Gastroświat to żmudne, codzienne przygotowywanie mise en place. Gastroświat to interakcje z zespołem, z gośćmi, z dostawcami. Nasz kucharski gastroświat zużywa większość naszych dni, myśli i uczuć… Schemat przesiąkania gastroświatem jest taki sam u każdego człowieka, który zdecydował się zostać kucharzem.

Kategorie bloga: 

Kuchnia - 77 sytuacji kiedy sobie myślisz „ K… mać ”


Will Rafuse

Każdy zawód ma swoje uwarunkowania i specyficzne środowisko pracy wynikające z cech danego zawodu. Gastronomia jest skomplikowaną machiną, którą codziennie obsługuje armia ludzi o przeróżnych osobowościach. Każda kuchnia – nawet ta najmniejsza – aby mogła sprawnie funkcjonować, musi działać według pewnych zasad i procedur, które są ze sobą wzajemnie powiązane. Na kuchniach całego świata znajdziemy mniejsze lub większe grupy ludzi połączone w różnych kombinacjach, jeżeli chodzi o płeć, wiek, doświadczenie i temperament, dlatego tworzy się tam emocjonalnie gęsty klimat, który nie wybucha tylko dzięki wzajemnemu współdziałaniu i zaufaniu.

Kategorie bloga: 

Kucharze i ich tatuaże.


Podpis

Właśnie mija kolejny dzień na kuchni. Na chwilę wyobraź sobie, że zastygasz w miejscu. Rozglądasz się wokół i widzisz małe, duszne i klaustrofobiczne pomieszczenie, a jednocześnie pełne życia, temperatury, krzyku i emocji. W takim miejscu upływają Ci przepracowane godziny, które poprzez łańcuszki codziennych zdarzeń łączą się w długie miesiące, a te w prędko upływające lata. Każda zmiana to na co dzień pisana od nowa historia o gastronomii. Ten zawód szybko oddziela silne jednostki od słabych. Uśmiechasz się, bo wiesz, że życie na kuchni nie jest dla każdego.

Nasz zawód ma w swoją genezę wpisaną pasję, miłość do produktu, fascynację smakiem i ciężką pracę. W kuchni żyjemy, jemy, dorastamy i się starzejemy. Chwile ulotne i momenty z naszego życia, które odbiły się mocnym piętnem w naszych sercach, wśród braci kucharskiej często są upamiętniane poprzez tatuaż. Dwa światy – kuchni i tatuażu – poprzez dzieje wieków szły ze sobą w parze.

Kategorie bloga: 

Być Kucharzem - ciemna strona mocy.


Krzysztof Zamczyk

Jakiś czas temu popełniłem artykuł „Być Kucharzem – jasna strona mocy”, w którym starałem się pokazać dobre strony naszego zawodu, te, dla których poświęcamy swój czas, zdrowie i rodzinę. Jednak tak już jest na tym świecie, że każdy kij ma dwa końce… Dlatego dziś zapraszam do lektury tekstu pt. „Być Kucharzem – ciemna strona mocy”.

Dzisiejszy świat można określić jednym słowem: ZMIANA. Aby przetrwać w nieustannie zmieniającym się środowisku, musimy nauczyć się szybko aklimatyzować w ciągłym procesie ewolucji – zarówno tej zawodowej, jak i osobistej. Są zawody, które mimo wielowiekowej tradycji znikają z rynku i są zastępowane przez nowe, lepiej dostosowane do wymagań, które stawia przed nami postęp technologiczny. Na razie zawód kucharza nie znika z rynku pracy, a wręcz – jeżeli uwzględnić programy TV, liczbę powstających lokali gastronomicznych czy wszechobecnie panujący deficyt pracowników gastronomii – śmiało możemy stwierdzić, że ten zawód ma się całkiem nieźle. Kucharza w cyklu długości życia zawodu można chyba porównać tylko z prostytutkami.

Kategorie bloga: 

Strony

Subscribe to RSS - Krzysztof - blog