JAJKA

 Najczęściej wykorzystywane są przy śniadaniach, lecz też przygotowuje się z nich wiele wspaniałych przystawek.

Jajka zazwyczaj podajemy na ciepło, bezpośrednio po przyrządzeniu, jedynie jajka ugotowane na twardo możemy podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.

Jajek przed podaniem nie doprawia się, najwyżej można je lekko posolić. Sól i pieprz podajemy w przyprawniku i stawiamy na stole.

Do jajek nie powinno się podawać sztućców srebrnych ani posrebrzanych. Srebro wchodzi, bowiem w reakcję chemiczną z białkiem jajka, w wyniku, której powstaje siarczek srebra.

Sztućce wtedy ciemnieją, a jajko zmienia smak. Najlepsze są sztućce ze stali nierdzewnej albo plastikowe łyżeczki do jajek na miękko.

 

         

 

Na miękko:

Jajka na miękko podaje się gorące, w specjalnych kieliszkach albo na talerzu lub koszyku, zawinięte w serwetkę, żeby nie ostygły. Jeżeli kieliszek jest bez podstawki, stawia się go na talerzyku. Najbardziej eleganckie są kieliszki porcelanowe i porcelitowe, ale można użyć też metalowych, drewnianych, szklanych, lub plastikowych.

Łyżeczkę do jedzenia jajka kładzie się na podstawce albo na talerzyku. Nakrycie do jajka na miękko stawia się na talerzu deserowym. Zanim zacznie się je jeść, trzeba ściąć nożem-który wchodzi w skład nakrycia do śniadania-czubek jajka i odłożyć go na talerzyk.

Można również potłuc skorupkę łyżeczką, obrać jajko palcami, odkładając na podstawkę kawałki skorupki, albo posłużyć się specjalnym obcinaczem do jajek. Po zjedzeniu jajek należy jak najprędzej uprzątnąć kieliszki ze skorupkami i łyżeczkami.

 

W szklance (po wiedeńsku):

Jajko gotuje się około 3 minuty, szybko obiera ze skorupki i podaje się w specjalnym naczyniu, wymieszane z masłem.

Naczynie do jajek po wiedeńsku składa się z niskiej szklanki, do której wkłada się jajko, wstawionej do metalowego pojemnika napełnionego gorącą wodą, oraz podstawki.

Niestety bardzo rzadko można dostać tego typu naczynie, dlatego czasami się spotyka, że jako podawane jest w niskiej szklance jak do whisky, umieszczonej w bulionówce napełnionej gorącą wodą albo w naczyniu przypominającym bulionówki, postawionym na spodku.

Na spodek kładzie się również łyżeczkę, którą spożywamy jajko, a wszystko stawiamy na talerzyku deserowym.                                                                                                                          

 

       

 

W koszulce:

Jajko w koszulce to inaczej jajko poszetowe. Wybija się ostrożnie na talerzyk, aby nie uszkodzić żółtka, i zsuwa do wody gotującej się z dodatkiem octu lub cytryny. Wyjmuje się je po 3-4 minutach łyżka cedzakową i podaje się na toście, Np.; z masłem, szynką i pomidorem, albo samo jajko na talerzu z dodatkiem sosów.

Jajka poszetowe podaje się w porcjach albo na ogrzanym półmisku, z łyżką lub szczypcami albo łyżką i widelcem, gdy są ułożone na tostach.

Jajka w koszulce je się sztućcami zakąskowymi – widelcem i nożem.

 

Na twardo:

Można je podać obrane-z łyżką i widelcem lub szczypcami do nakładania-albo w skorupkach i wtedy nakłada się je rękami.

Jeżeli podaje się jajka w skorupkach, trzeba również postawić talerz na skorupki. Jajek przed podaniem nie należy przekrajać, ponieważ żółtko szybko obsycha.

Do jajek na twardo podajemy sztućce zakąskowe-widelec i nóż.

 

Sadzone:

Jajka szadzone na szynce, na bekonie lub na samym tłuszczu podajemy na gorącym półmisku, z płaską łopatką albo łyżeczką do nakładania.

Do jajek podajemy sztućce zakąskowe-widelec i nóż.

 

 

Jajecznica:

Można ją przyrządzać z samych jajek albo z dodatkami. Wszystkie składniki jajecznicy powinny nadawać się do jedzenia, dlatego smażąc ją z pomidorami pamiętajmy o wydrążeniu gniazda nasiennego i obraniu pomidora ze skóry.

Najłatwiej utrzymać temperaturę jajecznicy, jeśli smaży się je na małych patelniach-na jedną porcję, którą stawia się na talerzu i podaje na stół.

Jajecznicę dla kilku osób można podać na podgrzanym półmisku. Dodatki najlepiej nałożyć do miseczek, mogą to być Np. lekko podsmażone pomidory, boczek, szynka, szczypiorek, aby każdy mógł sobie doprawić jajecznicę tak jak lubi.

Do jajecznicy podajemy sztućce zakąskowe-widelec i nóż.

 

Omlety:

Przyrządza się je z rozmaitymi dodatkami; na ostro, Np.- z krewetkami, łososiem, szynką, groszkiem, itp. lub na słodko-z konfiturami, syropem, owocami. Do omletów na słodko można podawać ciepłe słodkie sosy Np. waniliowy czy czekoladowy.

Omlety musimy podawać prosto z patelni-w całości, złożony na pół albo zawinięty w rulon. Omlet, który nie zostanie podany natychmiastowo, najczęściej po kilku chwilach opadnie. W sytuacji niezobowiązującej można usmażyć omlet na dużej patelni i pokroić go na części.

Sosy podaje się osobno w sosjerkach lub dzbanuszkach postawionych na talerzyku. Omlet możemy też podać na wylanym na talerzu sosie, należy też pamiętać, aby talerza, który podajemy omlet był wygrzany spowolni nam to proces opadania omleta.

Jeżeli omlet stanowi samodzielne danie, podaje się sztućce zakąskowe-widelec i nóż, gdy jest podawany z sosem, również łyżeczkę do sosu.

Do omleta podanego na deser podaje się łyżkę i widelec. Łyżką kroi się go i je, a widelec służy jedynie do przytrzymania kawałka w czasie krojenia.

 

Zakąski:

Zakąski z jajek na twardo-z kawiorem, łososiem, w majonezie, na sałacie-podaje się na półmiskach, z łyżką i widelcem do nakładania.

Tego rodzaju zakąski je się sztućcami zakąskowymi-widelcem i nożem.