ZUPY

Zupy, mimo że, tradycyjne polskie zupy podajemy w głębokim talerzu są też inne zupy, które jeżeli chodzi o sposób podawania rządzą się swoimi prawami.

Podstawowym nakryciem do zupy jest głęboki talerz albo bulionówki, zwana filiżanką do zupy, oraz jedna z trzech łyżek; okrągła, deserowa albo duża łyżka do zupy.

Do zup podawanych w bulionówki podaje się łyżkę okrągłą, nazywaną łyżką do consomme albo po prostu łyżką do bulionu.

Natomiast do zup, które je się w talerzach, podajemy łyżkę deserową, lub tradycyjną łyżkę do zupy dopasowując wielkość łyżki do wielkości talerza.

 

          

 

Bulionówki podajemy na podstawce z kompletu albo na talerzykach, a głębokie talerze; na talerzach płaskich, które powinny wystawać po dwa centymetry z każdej strony.

 Łyżkę do zupy kładzie się po na stole z prawej strony nakrycia wraz z innymi sztućcami, albo wnosi się z zupą, kładąc łyżkę na podstawce pod bulionówki, z prawej strony.

 

Zupy polskie;

Podprawione i niedoprawiane, z makaronem, ziemniakami, kaszą – np. rosół, pomidorowa, kapuśniak, krupnik – podaje się w postawionej na talerzu wazie, z łyżką wazową.

Tego rodzaju zupy je się z talerza. Każdy nalewa sobie sam, nie więcej niż do 1 cm poniżej rantu talerza.

 

Zupy czyste i kremy;

Podajemy na ogół w bulionówkach z uszkami lub, bez, ale także czasami w talerzach. Według dzisiejszych zasad savoir-vivre’u żadnej zupy nie wypija się, dlatego do nakrycia należy podać łyżkę.

Zupy czyste najlepiej podać w mniejszych bulionówkach, z delikatnej porcelany. Zupy kremy serwujemy w naczyniach masywniejszych, Np. porcelitowych lub kamionkowych.

Dodatki do zup czystych podaje się na talerzu. Diablotki, małe vol-au-vent i inne małe formy z ciasta francuskiego albo półfrancuskiego kładzie się na talerzu wyłożonym papierową ozdobną serwetką (żeby wsiąkł w nią tłuszcz) i stawia się z lewej strony nakrycia. Wszystkie drobne dodatki je się ręką. Natomiast talerzyka z dużym pasztecikiem lub krokietem nie wykłada się serwetką papierową i stawia się go po prawej stronie. Na talerzu kładzie się widelec deserowy, którym zjada się pasztecik. Gdy skończy się jeść, widelec zostaje na talerzyku.

Dodatki do zup kremów Np. grzanki, groszek ptysiowy, najlepiej podać osobno w miseczce postawionej na talerzyku, z łyżką do nakładania, ponieważ podane w zupie bardzo szybko rozmiękają, stają się niesmaczne i nieapetycznie wyglądają. Jeśli gości jest niewielu i da się obsłużyć wszystkich na raz, dodatki można wsypać do zupy tuż przed podaniem.

 

             

Kura w rosole;

Podajemy ją w talerzu do zupy. Do tego łyżkę, widelec i nóż, dobrany wielkością do talerza. Łyżka i nóż powinny leżeć z prawej strony, a widelec z lewej strony. Po prawej stronie stawia się talerzyk na odpadki. Łyżka służy jedynie do jedzenia zupy, nożem i widelcem je się kurę. Na przeznaczony do tego talerzyk odkłada się, posługując się sztućcami, kości i wszystko, czego nie będzie się jadło.

Najlepiej najpierw zjeść trochę zupy, potem uporać się z mięsem i dokończyć zupę. Ponieważ kura w rosole należy do dań, które je się trudno, lepiej nie podawać jej na przyjęciu.

 

Bulion z żółtkiem;

Podaje się jak czysty bulion, a żółtko osobno, w kieliszku do jajka, które stawia się z lewej strony nakrycia. Lewą ręką wlewa się żółtko, a prawą miesza zupę, żeby żółtko się nie zwarzyło.

  

Chłodnik;

Podajemy na ogół w bulionówkach. Można skomponować zupę przed podaniem albo pozostawić wybór dodatków gościom, z czym często można spotkać się w restauracjach.

Jest to godne polecenia, ponieważ wiele dodatków traci walory smakowe, kiedy maceruje się je kilka godzin w wywarze. A ponadto goście mogą dopasować smak zupy do swoich gustów.

Dodatki (pokrojone ogórki, mięso drobiowe, cielęce, szyjki rakowe, szczypiorek, a także śmietanę itp.) podajemy osobno na talerzykach albo w miseczkach ( koniecznie na podstawkach) z łyżkami do nakładania.

Chłodnik można podać w naturalnych naczyniach, Np. w wydrążonych kabaczkach lub bakłażanach, postawionych w głębokim talerzu, ale z okrągłą łyżką deserową, jak w przypadku zupy w bulionówce.

 

Zupy zapiekane;

Włoską i francuską zupę cebulową z grzankami podajemy w bulionówkach, tak jak zupy kremy. Grzanki można wrzucić do zupy bezpośrednio przed podaniem albo podać osobno, tak jak dodatki do zup czystych. Grzanki powinny być na tyle małe, aby można je było całe wkładać cale do ust.

                 

            

Zupy specjalne;

Zupy specjalne(Np. z jeża morskiego, z żółwia) w restauracjach podawane są w miniaturowych bulionówkach, na ogół bez uszka. Do tego podajemy okrągłą łyżkę albo łyżeczkę do herbaty, jeśli naczynie jest maleńkie. Efektownie wyglądają w skorupkach żółwi albo jeżów morskich, ustawionych na głębokim talerzu, wyłożonymi algami.