RYBY

Wbrew opinii uporać się z rybą na talerzu nie jest łatwo, ale znając kilka podstawowych zasad jedzenie ryby okaże się przyjemnością.

 

           

 

Przystawki;

Zakąski zimne; ryby wędzone i marynowane – niezależnie od tego, czy są podane pod postacią filetów, rolmopsów czy koreczków, ryby po grecku, rolady, galantyny, i terminy, je się widelce i nożem, odkrawając po kawałku. Tak samo zakąski gorące- różne przyrządzone małe kawałki filetów, pulpety, zraziki i kombinacje rybno-mięsne lub rybno-warzywne.

Do ryb w małych kawałkach podaje się sztućce deserowe, natomiast do ryb w dużych porcjach (filet, dzwonki) w galarecie, lub gotowanych trzeba podać specjalne sztućce do ryby- widelec i nóż w kształcie wydłużonej łopatki.

Do wędzonego łososia można podać zarówno sztućce zakąskowe jak i sztućce do ryby.

Wędzonego łososia podaje się bez skóry, pokrojonego w bardzo cienkie plastry.

Wędzonego węgorza podajemy w kawałkach, obranego ze skóry albo ze skórą naciętą i zwiniętą w rulon tak, żeby było widać, w który miejscu można zacząć ją ściągać. Jeżeli węgorza podajemy ze skóra trzeba również podać talerzyk na odpadki. Wędzonego pstrąga podajemy bez skóry, w postaci filetów. Wędzone ryby trzeba wcześniej wyjąć z lodówki, najlepiej podawać je w temperaturze pokojowej, zimna traci swoje walory smakowe.

            

Dania główne;

Ryby podane jako danie główne powinny być tak przyrządzone, aby nie wymagały krojenia. Należy usunąć z nich ości i inne części niejadalne. Najlepiej wiec na przyjęcie wybierać gatunki ryb małoościste albo z grubymi ośćmi, bo łatwiej je wyjąć. Dobrze na stole postawić talerzyk na odpadki, żeby goście mogli odkładać, za pomocą sztućców, niejadalne części.

Ryby smażone i z grilla, gotowane na parze i w wodzie, duszone i pieczone, stanowiące danie główne, je się je specjalnymi sztućcami. Nożem rozsuwa się i przytrzymuje mięso, natomiast nie kroi się nim ryby.

Jeżeli ryba podana jest w postaci szaszłyka, to po przełożeniu ją na talerz zsuwa się ją widelcem z patyka na talerz, a patyk odkłada się na talerzyk na odpadki.

Do jedzenia ryb nie podaje się dwóch widelców. Jeżeli nie ma sztućców do ryby, podaje się obiadowe i posługuje nimi tak jak specjalnymi sztućcami do ryby, tzn.; używając noża do dzielenia mięsa, a nie do krojenia.

Ryby z grilla pieczone w całości układa się na półmisku w ten sposób, że filet kładzie się stroną pieczoną do dołu, a następnie przykrywa się go lekko na ukos drugim filetem, skórą do góry. Na skórze odbite są paski albo kratka rusztu, ryba podana w ten sposób wygląda bardzo apetycznie.

 

           

 

Dodatki;

Sosy – ryb przed podaniem nie polewa się sosem, na półmisek nalewa się trochę sosu, potem układa się rybę a resztę sosu podajemy w sosjerce.

Sos nie powinien zabijać smaku ryby. Do ryb delikatnych- gotowanych w wodzie i na parze, pieczonych w foli- pasują sosy delikatne, taki np.; jak szampański, holenderski.

Ryby pieczone i duszone podajemy z ciężkimi sosami ziołowymi albo z dodatkiem wina.

Cytryna –do ryb często podaje się cytrynę pokrojoną w ćwiartki albo przekrojona na pół. Zanim cytrynę pokroi na ćwiartki, trzeba ściąć jej wierzchołki, żeby cząstki były równo zakończone, z cytryny należy usunąć wszystkie pestki.

Niekiedy w restauracjach połówki cytryn zawinięte są w gazę, wtedy sok wyciska się przez gazę a pestki zostają w środku, jednak jest coraz rzadziej spotykany obyczaj.

Cytrynę można położyć na półmisku z rybą albo podać oddzielnie na talerzyku. Cytrynę w ćwiartkach wyciska się palcami i odkłada się na talerzyk na odpadki, a jeśli nie ma na stole specjalnego talerzyka kładzie się na swoim.

Można użyć specjalnego wyciskacza do cytryny, który powinien leżeć przy nakryciu każdego z gości. Przyrząd ten kładzie się z prawej strony nakrycia na obrusie albo układa się po kilka wyciskaczy na talerzykach wysłanych serwetkami. Talerzyk z wyciskaczami kładzie się w takim miejscu, aby był dostępny dla każdego z gości.