SKORUPIAKI

Choć skorupiaki coraz częściej pojawiają się w sklepach, ciągle należą jeszcze do prawdziwych rarytasów i w domu przyrządza się je stosunkowo rzadko. Dość często natomiast pojawiają się w menu restauracji i na eleganckich bankietach.

Skorupiaki powinny być tak przygotowane, żeby jedzenie ich nie sprawiało kłopotu. Sztućce dobiera się do rodzaju potrawy. Do homara i langusty podaje się sztućce do ryby, czyli widelec i nóż w kształcie łopatki. Do krabów, krewetek i scampi – tak zwane sztućce ostre, deserowe albo obiadowe, w zależności od tego, czy jest to zakąska, czy danie główne.

Wielkość talerza zależy od wielkości dania.

 

           

 

Koktajle;

W książkach kucharskich i restauracyjnym menu niektóre sałatki z owoców morza przyjęło się nazywać koktajlami. Najczęściej podaje się je w naczyniach na szklanej nóżce – najlepsze są kieliszki koktajlowe i do martini – albo w szklanych miseczkach, postawionych na talerzyku wyłożonym papierową ozdobną serwetką. Jeśli w koktajlu przeważa sos, a kawałki mięsa są małe, je się go łyżeczką do herbaty. Gdy kawałki mięsa są większe, a sosu niewiele – używa się widelca deserowego. Niektóre koktajle – na przykład z krabów i dużych krewetek podaje się na talerzach o średnicy 26-28 cm. Nakryciem do nich są sztućce deserowe nóż i widelec.

              

             

Homary i Langusty;

Podajemy przecięte na pól, wzdłuż korpusu. Połówka stanowi najczęściej porcję dla jednej osoby. Przepołowionego skorupiaka kładzie się na talerzu, stroną przeciętą do góry.

Żeby ułatwić jedzenie, często mięso wyjmuje się ze szczypiec i układa dekoracyjnie na talerzu, obok homara, langusty. Tak podanego homara, wyjada się ze skorupy za pomocą widelca i noża do ryb. Nożem nie kroimy, lecz jedynie przytrzymujemy i rozsuwamy kawałki mięsa.

 Jeżeli szczypce nie zostały wcześniej rozłupane, oprócz sztućców do ryb podaje się kleszcze do kruszenia szczypiec i specjalny widelec do homara, nazywany również kolcem albo szpadą. Jest długi widelec 25-30 cm, zakończony dwoma małymi ząbkami, często z wytłoczonym wizerunkiem homara na rączce. Służy on do wydłubywania mięsa z zakamarków szczypiec, a nie do jedzenia. Widelec ten kładzie się po prawej stronie talerza, obok noża do ryb, a za widelcem do homara, kleszcze.

Podaje się również miseczkę z wodą i cytryną, do opłukania palców i serwetkę do wytarcia.

Szczypce odrywa się od pancerza palcami, rozgniata kleszczami i widelcem wybiera mięso.

Odnóża odrywa od tułowia rękami, przełamuje na pół i wysysa zawartość.

Najlepiej zawiązać przedtem pod brodą serwetkę, która chroni ubranie przed zaplamieniem od tryskającego soku. Nie jest to estetyczny sposób jedzenia, a zgniatanie szczypiec może przysporzyć trudności. Koneserzy uważają jednak, że smak homara, langusty można docenić dopiero wtedy, kiedy zjada się go w całości.

Jeżeli skorupiaki podawane są z sosem, mięso ze szczypiec powinno być wyjęte a odnóża usunięte. Do jedzenia do sosu podaje się wtedy łyżkę, którą kładzie się z prawej strony, najbliżej talerza.

 

           

 

Kraby;

Podajemy już przygotowane do jedzenia, wyjęte ze skorupy.

Mięso można ułożyć na sałacie skropionej sosem winegret. Do tak przygotowanej przystawki podajemy widelce deserowy, niektóre sałatki z krabów podaje się na talerzu, ze sztućcami deserowymi – widelcem i nożem.

Ponieważ skorupa kraba jest bardzo dekoracyjna, często podaje się w niej suflety i sałatki z krabów. Skorupę wypełnioną gęstym nadzieniem(rodzajem sufletu) układa się na talerzu grzbietem do góry i przed jedzeniem trzeba ją odwrócić. Skorupę z sałatką kładzie się na grzbiecie, a zawartość wyjada się za pomocą sztućców deserowych – widelca i noża.

Gotowe koktajle z krabów podajemy w szklanym naczyniu, ale często też podaje się na talerzu, pozostawiając skomponowanie potrawy gościom.

Na środku talerza układa się warstwami mięso i sos, a wokół potrawy inne dodatki. Jeśli koktajl jest tak podany, każdy z gości sam miesza składniki.

Kraby podane jako danie główne np., z bukietem jarzyn albo z jarzynami i ryżem, je się sztućcami obiadowymi.

 

Krewetki;

Podajemy bez pancerzy. Małe pozbawione części niejadalnych, przyrządza się w formie sałatek i koktajli. Duże np. smażone albo z grilla, podaje się z ogonkami. Jeśli same krewetki stanowią danie, podajemy sztućce deserowe, natomiast do krewetek podanych jako danie główne, podajemy sztućce obiadowe.

Ogonki oddziela się nożem, przytrzymując krewetkę widelcem, i odkłada na talerzyk przeznaczony na odpadki, jeżeli na stole niema takiego talerzyka, odpadki zostawia się na swoim talerzu.

 

          

 

Scampi;

Inaczej langustka lub homarzec – to skorupiak z kleszczami, przypominający nieco wyglądem małego homara.

Jeśli scampi jest podane w całości, część jadalną tylnią, oddziela się od reszty sztućcami deserowymi – nożem i widelcem, pomagając sobie palcami. Obrane mięso je się sztućcami deserowymi. Część niejadalne, których jest dużo, odkłada się na specjalny talerzyk. Palce płucz się w miseczce z wodą i wyciera w przeznaczoną do tego serwetą. Podając scampi w całości, zawsze stawia się na stole talerzyk na odpadki, miseczkę z wodą oraz serwetkę do wytarcia palców.