OWOCE

Owoce podajemy w taki sposób, aby umożliwić gościom łatwe i estetyczne ich zjedzenie – to zasada podstawowa.

 

    

 

Na talerzu;

Najlepiej podawać owoce całkowicie przygotowane do jedzenia, tj. obrane, oczyszczone z pestek i gniazd nasiennych i tak pokrojone, by je można było nabrać na talerzyk i jeść sztućcami. W ten sposób postępuje się zawsze, gdy owoce są integralną częścią posiłku – np. jako deser po daniu głównym, w pozostałych sytuacjach nie jest to konieczne, lecz mile widziane, bo to ułatwia gościom jedzenie. Można tak podawać wszystkie owoce, a zwłaszcza te duże i soczyste, których obieranie przy stole jest wyjątkowo kłopotliwe.

Obrane owoce kroi się np. w kostkę, romby lub plastry – z miąższu można wyciąć kulki, owoce dzielimy na cząstki i układamy dekoracyjnie na dużym, płaskim talerzu, najlepiej matowym, szklanym lub porcelanowym, skromnie zdobionym.

 

Morele;

można pokroić na 6-8 części wzdłuż owocu lub w kostkę.

Kiwi;

kroimy w plastry albo 6-8 części wzdłuż owocu.

Ananasy;

na połówki lub ćwiartki plastrów albo w kostkę.

Arbuz i melony;

w kostkę, słupki, można też wyciąć kulki.

Śliwki;

kroimy na połówki lub ćwiartki.

Jabłka;

kroimy na 6-8 części wzdłuż owocu albo na półplasterki.

Mandarynki, klementynki;

dzielimy zgodnie z budową na cząstki.

Pomarańcze, grejpfruty;

można podzielić na cząstki albo pokroić w plastry lub połówki plastrów.

 

Owoce dobiera się dowolnie i układa z nich kolorową kompozycję. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie zestawiać owoców bardzo kwaśnych ze słodkimi i suchych z bardzo soczystymi np. fig i daktyli z pomarańczami.

Przygotowane owoce należy krótko przed podaniem schłodzić do dziesięciu stopni. Tuż przed wniesieniem na stół można je skropić likierem lub syropem owocowym z odrobiną alkoholu, albo posypać cukrem, lecz nie jest to konieczne i zależy od rodzaju owocu.

Na przykład melon dobrze smakuje z porto, koniakiem lub rumem, brzoskwinie i kiwi z likierem, a jabłka i gruszki nie potrzebują ani cukru, ani alkoholu, powinno natomiast je się skropić sokiem z cytryny, wtedy nie ciemnieją.

Pokrojone i ładnie ułożone na talerzu można podać tylko jednego rodzaju owoce, np. kiwi, ananasy, arbuzy, melony, brzoskwinie, banany. Bardzo ładnie wyglądają jabłka pokrojone w półplasterki i ułożone w kształcie wachlarza.

Do nakładania owoców można podać dużą łyżkę i widelec, czyli sztućce obiadowe. Nakryciem do owoców jest talerz deserowy oraz – jeżeli owoców nie trzeba kroić – łyżkę i widelec deserowy, a jeżeli wymagają krojenia – nóż i widelec deserowy.

Owoce, które nie wymagają krojenia, je się łyżką, a widelcem jedynie przytrzymuje większe kawałki. Jeżeli owoce są w dużych kawałkach i trzeba je kroić na talerzu, do jedzenia służy widelec. Nie należy jednak nakłuwać pokrojonych kawałków, lecz nabierać na widelec. Jeżeli trafi się pestka, np. w cząsteczce pomarańczy, odkłada się ją na brzeg talerza.

 

         

 

Szaszłyki;

To również dobry sposób na podanie pokrojonych i obranych owoców. Szaszłyki mogą być krótkie lub długie można je polać likierem lub syropem albo posypać cukrem pudrem.

Po przełożeniu szaszłyka na talerz owoce zsuwa się widelcem z patyka, a patyk odkłada się na przeznaczony do tego osobny talerz. Owoce je się łyżką i widelcem.

 

Jagody, maliny, i poziomki;

Owoce jagodowe podajemy bez ogonków, w porcjach, na talerzykach albo w miseczkach, kielichach, kompotierkach itp. postawionych na talerzyku.

Jeżeli wgłębienie talerzyka nie pasuje do spodu naczynia lub podstawka i naczynie są z różnych materiałów; szkła i metalu, szkła i porcelany, trzeba między talerzykiem a naczyniem umieścić ozdobną papierową serwetką, białą lub pastelową, niekonkurującą wzorem z owocami, złożoną na pół lub w trójkąt, żeby naczynie nie zsuwało się po talerzyku. Natomiast nie przekłada się serwetką naczyń pochodzących z kompletu.

Do drobnych owoców podaje się bitą śmietanę lub cukier puder. Owoce te je się łyżeczką do herbaty. Jeśli są nałożone do pucharków, łyżeczkę kładzie się na talerzyku podstawce.

 

Truskawki;

Można je podawać w porcjach, tak jak owoce jagodowe, albo w dużej salaterce- obrane, całe lub przekrojone na połówki.

Obok stawia się cukier i bitą śmietanę. Każdy sam nakłada sobie na talerz owoce z salaterki i dodatki. Truskawki je się łyżeczką do herbaty albo łyżką deserową, w zależności od wielkości talerza.

Jeśli truskawki podajemy z ogonkami należy postawić też talerzyk na odpadki i miseczkę z wodą do opłukania palców. Każdy nakłada na talerz kilka owoców, obiera je z ogonków, a ogonki odkłada na przeznaczony do tego celu talerzyk.

Truskawek nie odgryza się od ogonków.

 

         

 

Na paterze;

Całe owoce układa się dekoracyjnie na dużych talerzach albo paterach, które układa się tak, aby z każdego miejsca przy stole łatwo było po nie sięgnąć. Banany i kiwi przed ułożeniem na paterze powinny odcięte końce.

Na paterze nie układa się owoców dużych, grejpfrutów, ananasów, melonów, które wymagają podzielenia na porcje. Cały ananas jest wspaniałą dekoracją stołu, ale jeżeli ma być zjedzony trzeba go odpowiednio przygotować.

Do owoców wymagających obrania (pomarańcze, mandarynki, jabłka, gruszki, brzoskwinie) każdemu podaje się talerzyk oraz specjalny nóż; jest on nieduży, zwykle z ozdobną rączką, ostrzejszy od noża deserowego, często ząbkowanym ostrzem. Kładzie się obok noża deserowego. Oprócz nożyka podajemy, bowiem również sztućce deserowe.

Jeżeli owoce mają jakiekolwiek części niejadalne np. skórkę, pestki, łodyżki, to oprócz talerza deserowego trzeba podać talerz na odpadki, osobne małe talerzyki dla wszystkich albo jeden lub kilka większych talerzy do wspólnego użytku, ustawione tak, żeby znajdowały się w zasięgu ręki. Odpadków nie powinno trzymać się na talerzu, na którym je się owoce.

Jeżeli owoce są soczyste – gruszki, cytrusy, truskawki, i podczas jedzenia dotyka się je rekami, trzeba podać w miseczkach letnią wodę do opłukania palców. Przygotowuje się tyle miseczek, ilu jest biesiadników, lub tyle naczyń, żeby było można swobodnie skorzystać z wody. Ręce wyciera się w papierowe serwetki ( na eleganckich przyjęciach kelnerzy podają wodę i płócienną serwetkę do rąk) samo wytarcie rąk w serwetkę nie likwiduje uczucia lepkości. Miseczka na wodę może być szklana, platerowana albo porcelanowa. Do wody można wrzucić kilka płatków róży albo pół plasterka cytryny.

 

     

 

Obieranie i krojenie owoców;

 

Jabłka, gruszki;

owoc, po przełożeniu na talerzyk, kroi się na cztery części lub osiem, w zależności od wielkości. Każdą cześć obiera się i wycina się i wycina z niej gniazdo nasienne. Odpadki odkłada się na przeznaczony do tego talerzyk. Jabłka i gruszki można jeść, biorąc je w rękę i odgryzając po kawałku albo posługując się nożem i widelcem, jest to szczególnie zalecane zwłaszcza przy soczystych gruszkach.

 

Pomarańcze, mandarynki;

skórkę tych owoców nacina się w czterech-sześciu miejscach i zdejmuje się, a miąższ dzieli się na cząstki. Owoce je się rekami, dyskretnie odkładając pestki na talerzyk na odpadki.

 

Grejpfruty;

podaje się w połówkach – przekrojone w poprzek na talerzu, tak, aby wokół owocu było wolne miejsce. Przed podaniem można posypać grejpfrut cukrem pudrem, ale i tak trzeba cukier podać osobno, gdyby ktoś chciał owoc dosłodzić. Można też owoc naciąć specjalnym nożykiem wzdłuż komór, aby ułatwić wybieranie miąższu, ale nie jest to konieczne - z naciętego za wcześnie grejpfruta wycieka sok. Miąższ je się łyżeczka do herbaty albo specjalną łyżeczką do grejpfruta.

 

Arbuzy;

Przed podaniem kroimy na płaty. Płat owocu nakłada się na talerz przeznaczonymi do tego sztućcami; łyżką i widelcem. Je się widelcem i nożem deserowym, odcinając od skóry po kawałku miąższ. Kawałki owocu nakłada się, a nie nakłuwa na widelec. Pestki odsuwa się na brzeg talerza. Skórę i pestki odkłada się na talerz na odpadki lub zostawia się na talerzu, jeżeli nie będzie się już jadło.

 

     

 

Ananasy;

owoce podaje się pokrojone wzdłuż na części z ozdobnym pióropuszem – odcina się tylko zwiędłe końce. Każdą część kroi się w poprzek na kawałki szerokości 2 cm, które odcina się od skóry i przesuwa naprzemiennie w lewo i prawo.

Tak przygotowany owoc nakłada się na talerz przeznaczonymi do tego sztućcami i je się widelcem i nożem, zostawiając skórę na talerzu jak w przypadku arbuza.

 

Melony;

przed podaniem przecina się owoc na pół, wycina się brzeg połówek w ząbki oraz wykrawa środek z pestkami. Połówkę lekko naciętą przy skórce wkłada się do miseczki z pokruszonym lodem. Do środka owocu można wlać 40 ml czerwonego porto.

Miseczkę stawia się na talerzyku. Miąższ je się łyżką, pomagając sobie widelcem. Melony można również podać tak jak ananasy.

 

Granaty;

podajemy w połówkach, przekrojone w poprzek, i je łyżeczką do herbaty.

 

Kiwi;

obiera się ze skóry, którą należy odłożyć na przeznaczony do tego talerz. Je się widelcem i nożem, krojąc dowolnie w plasterki albo w cząstki. Kiwi można także pokroić w poprzek na połówki. Wtedy miąższ wybiera się łyżeczką, ale w ten sposób da się zjeść owoc dojrzały.

 

Banany;

po przełożeniu na talerzyk deserowy obiera się palcami, a skórę odkłada na talerzyk na odpadki. Banany je się widelcem i nożem, odkrawając po plasterku.

 

Czereśnie, wiśnie i porzeczki;

powinny być z ogonkami (gałązkami), bo wtedy nie wycieka z nich sok i łatwiej przełożyć na talerz. Nakłada się kilka wiśni, kilka czereśni, kilka gałązek porzeczek. Ogonki odrywa się palcami, podobnie odrywa się porzeczki od gałązek. Pestki i ogonki odkłada się ręką na talerzyk przeznaczony na odpadki.

 

        

 

Winogrona;

podaje się do nich specjalne nożyczki. Kładzie się je na talerzyku, wyłożonym serwetką, obok patery z winogronami. Każdy odcina sobie gałązkę, kładzie na talerz i kolejno odrywa owoce. Na bardzo eleganckich przyjęciach dyplomatycznych, przed zjedzeniem winogrona płucze się w przegotowanej wodzie. Owoce powinno się jeść w całości. Sporadycznie można odłożyć skórkę i pestki na talerzyk na odpadki. Odkładanie tam sterty skórek jest nieapetyczne. Ten, kto nie lubi jeść całych owoców, powinien raczej zrezygnować z jedzenia winogron na przyjęciu. Jeżeli niema specjalnych nożyczek, można przed podaniem pociąć kiść na małe gałązki po 5-6 owoców i ułożyć je tak, żeby nie wyglądały na pocięte. Nie powinno się odrywać gałązek ani pojedynczych owoców z kiści leżącej na paterze.