Ośmiornica

Opis: 

Ośmiornice są mięczakami; mają osiem ramion i workowate ciało pozbawione jakiegokolwiek wewnętrznego kośca. Ubarwienie ich jest zróżnicowane, od szarobrązowego do różowego. Mają wielką, uzbrojoną w silny dziób głowę i mały, owalny, workowaty worek trzebiowy, Wszystkie ramiona spięte są u nasady błoną; zwykle są zaopatrzone w dwa rzędy przyssawek, którymi przywierają do zdobyczy lub innych obiektów. Wskutek gotowania mięso ośmiornicy staje sie biale, a skóra różowa. mięso ma delikatny smak.

Zdjęcie: 

ośmiornica

Pochodzenie i dzieje: 

Ośmiornice są głowonogami. Można je spotkać na całym świecie; żyją na dnie mórz i oceanów, wśród skał. Chwyta sie je w pułapki, w sieci lub poluje się harpunem.

Zakup i przechowywanie: 

W sprzedaży znajdują sie całe ośmiornice różnej wielkości. Najlepsze są małe. Powinny mieć jędrne mięso i przyjemny morski zapach. Oczyść ośmiornicę, owiń w plastik lub włóż do hermetycznego pojemnika i wstaw do lodówki; możesz ją przechowywać najwyżej przez 3 dni, w zamrażalce przez 3 miesiące. Sezon: przez cały rok.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Wypatrosz ośmiornicę - możesz w tym celu odciąć głowę lub zrobić jedynie nacięcie i usunąć wnętrzności i dziób. Skórę można pozostawić, gdyż trudno ją usunąć, a nie wywiera wpływu na delikatny smak mięsa. Ośmiornicę należy zmiękczyć. Rybacy często to robią uderzając nią o skały. Wystarczy jeden kuchenny tłuczek. Najlepszą metodą przyrządzania jest dlugie, powolne gotowanie. Ośmiornicę należy dusić na wolnym ogniu w czerwonym winie lub w sosie własnym przez 1-1,5 godziny, sprawdzając jej miękkość widelcem. Można ją jeść po uduszeniu lub jeszcze krótko obsmażyć czy podpiec w piekarniku lub na ruszcie.

Porcja: 

100 g

Wartość energetyczna : 

290.00 kJ

Białko ogółem: 

14.00 g

Niacyna: 

2.00 mg

Tłuszcz: 

1.00 g

Odmiany: 

Kategoria: