Krewetki

Opis: 

Krewetki są skorupiakami o smukłych odnóżach, długich czułkach, dużym, bardzo zwartym odwłoku i wydłużonym, ząbkowanym dziobie czołowym (rostrum). W zależności od gatunku mają różne rozmiary. W zależności od gatunku mają różne rozmiary. Zróżnicowane jest także ubarwienie - może być kremowe, zółte, zielone, niebieskie lub jasnobrązowe. Po ugotowaniu krewetki przybierają barwę pomarańczowwoczerwoną lun różową.  Mięso jędrne, słodkie, soczyste i bardzo smaczne.

Zdjęcie: 

krewetki

Pochodzenie i dzieje: 

Krewetki występują w znacznych ilościach we wszystkich regionach klimatu tropikalnego i umiarkowanego.

Zakup i przechowywanie: 

Jeśli kupujesz surowe krewetki, wybieraj skorupiaki o jędrnym ciele, przyjemnym, morskim zapachu i bez przebarwień; nie powinny być także "spocone". Kupując gotowane pamietaj, że powinny być jędrne i zwarte; unikaj krewetek o czarnej, obluzowanej głowie i z czarnymi odnóżami. Pozostaw je w pancerzykach, które usuwa się bezpośrednio przed podaniem, gdyż zapobiegają wysychaniu mięsa i utracie smaku. Przechowuj w lodówce, w plastikowej torebce lub szczelnym pojemniku. Najlepiej jednak, jeśli wstawisz je do lodówki w naczyniu z wodą, aby zapobiec utlenianiu się, najwyzej na 3 dni. Zamrożone zachowują świeżość przez 3 miesiace. Sezon: przez cały rok.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Obieranie: odłam lub odetnij głowę, usuń odwłok i pancerz. (W zależności od sposobu przyrządzania odwłok czasem pozostawiamy.) Przewód pokarmowy usuwamy rozcinając bardzo ostrym, cienkim nożykiem środek grzbietu i posługując się cienkim, ostrym szpikulcem. Nadają się do pieczenia w piekarniku, naruszcie, do którego obsmażania, do faszerowania. Krewetki należy natychmiast wyrzucić, gdy przybiorą pomarańczową lub czerwoną barwę.

Porcja: 

100 g

Wartość energetyczna : 

450.00 kJ

Białko ogółem: 

23.00 g

Cholesterol: 

200.00 mg

Sód: 

400.00 mg

Wapń: 

116.00 mg

Fosfor: 

350.00 mg

Magnez: 

50.00 mg

Żelazo: 

1.10 mg

Cynk: 

1.60 mg

Niacyna: 

1.50 mg

Tłuszcz: 

2.00 g

Odmiany: 

Kategoria: