Spaghetti

Opis: 

Długi, suszony, cylindryczny makaron o różnych średnicach, bywa pełny lub w formie rurek. Nazwa spaghetti jest używana dla określenia całej rodziny makaronów w kształcie  długich cienkich pasków.

Zdjęcie: 

spaghetti

Pochodzenie i dzieje: 

Przypuszcza się, że spaghetti sprowadzili na Sycylię arabscy zdobywcy na długo przed podróżą Marco Polo. W Pontedassio w Ligurii znajduje się Muzeum Spaghetti, gdzie są wystawione dawne i nowoczesne maszyny do wyrobu makaronu oraz dokumenty sięgające XIII w. Specjalnego widelca z trzema zębami zaczęto używać do jedzenia spaghetti pod koniec XVIII w. Stanowił udoskonalenie wcześniej wynalezionego widelca stołowego z dwoma zębami, używanego przez  bogatych kupców weneckich. W południowych Włoszech powstało wiele dań ze spaghetti i macaroni. W kuchniach tego regionu najchętniej uzywa się się makaronu w formie rurek. Nowoczesny produkt o nazwie spaghetti jest przypuszczalnie znacznie cieńszy od wcześniejszych odmian.

Zakup i przechowywanie: 

Spaghetti jest sprzedawane w supermarketach w długich opakowaniach. Należy je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Przygotowanie i zastosowanie: 

W wielu regionach ze spaghetti i macaroni przygotowywane sa liczne tradycyjne potrawy. Spaghetti (albo macaroni) al sugo (z sosem mięsnym) al pomodoro (z sosem pomidorowym) i bardzo popularna pommarola'n coppa - makaron z sosem ze świeżych pomidorów, z cebulą i zrumienionym na oliwie czosnkiem.

Wartość odżywcza: 

Wartość energrtyczna makaronu pochodzi przede wszystkim  z węglowodanów. Wyśmienite źródlo błonnika, tiaminy i niacyny; dobre białka, żelaza i magnezu; dość dobre cynku. Składniki mineralne (także żelazo) są trudno przyswajalne przez organizm.

Porcja: 

80 g

Wartość energetyczna : 

1,180.00 kJ

Białko ogółem: 

10.00 g

Węglowodany ogółem: 

59.00 g

Błonnik pokarmowy: 

5.00 g

Magnez: 

41.50 mg

Żelazo: 

1.50 mg

Cynk: 

1.50 mg

Witamina B1 (tiamina): 

0.25 mg

Niacyna: 

3.00 mg

Tłuszcz: 

2.00 g

Odmiany: 

Kategoria: