Antrykot (jagnięcina)

Opis: 

Sprzedawany jest w jednym kawałku przeznaczonym do upieczenia; przyrządza się z niego wiele popularnych potraw.

 

Zdjęcie: 

antrykot

Pochodzenie i dzieje: 

Owce zostały udomowione wiele tysięcy lat temu. Początkowo trzymano owce i kozy ze względu na ich mleko.W czasach wiktoriańskich baraninę ceniono wyżej niż jagnięcinę. Baraninę ze zwierząt poniżej dwu lat ówcześni smakosze uważali za "sflaczałą, bladą i bez smaku", twierdząc,że aby spełniaławymogi smakowe, nie należy ubijać zwierząt przed trzecim rokiem życia, ani po przekroczeniu 5lat. Opinie na ten tamat zmieniły się w początkach XX w., gdy słodki, soczysty smak jagnięciny został bardziej spopularyzowany. Dzięki nowoczesnym technikom hodowlanymjagnięta mają bardzo szybki przyrost wagi, możliwa jest więc produkcja chudszej i bardziej mięsistej jagnięciny z młodszych zwierząt. Mięsa owcze występują w kuchni wielu narodów. W kuchni Wysp Brytyjskich, Europy, płn. Afryki, Bliskiego Wschodu, a także w kuchni muzułmanów hinduskich zajmują dominującą pozycję. Znaleziska archeologiczne w Iraku dowodzą, że mięsa owcze były tam preferowane już 9000 lat p.n.e., zrozumiałe więc, ze w krajach Bliskiego Wschodu istnieje mnóstwo przepisów na potrawy z baraniny i jagnięciny.

Zakup i przechowywanie: 

Jagnięcina jest zdecydowanie najsmaczniejsza na wiosnę. Przechowuj jagnięcinę w pojemniku na mięsa lub w najzimniejszym miejscu w lodówce, na talerzu lub bezpośrednio na półce, luźno owiniętą folią plastikową, by umożliwić cyrkulację niewielkiej ilości powietrza wokół mięsa. Aby ją zamrozić zapakuj podzieloną na porje jagnięcinę do torebek (z plastiku o dużej gęstości), przedzielając małe kawałki plastikiem. Usuń z torebek powietrze, zapieczętuj je, naklej nalepkęz opisem zwartości i datą.Aby ją odmrozić, rozluźnij opakowanie i połóż paczkę by odtajała w lodówce lub odmróź mięso wkuchence mikrofalowej, zgodnie z instrukcją sprzedawcy. Małe kawałki najlepiej przyrządzić bez rozmrażania.

Wartość odżywcza: 

Tłuszcz moze stanowić ponad 70% energii dostarczanej przez antrykot. Nie wytrybowane mięso ze względu na dużą zawartość tłuszczu i cholesteroluma wątpliwą wartość odżywczą pomimo wyśmienitego poziomu białka, fosforu, żelaza, cynku, ryboflawiny, niacyny i witaminy B12. Natomiast wytrybowane mięso zawiera umiarkowaną  lub małą ilość tłuszczów, stanowiących źródło około 30% dostarczanej przez to mięso energii. Wartości podane pod spodem odnoszą się do niewytrybowanego mięsa.

Porcja: 

70 g

Wartość energetyczna : 

990.00 kJ

Białko ogółem: 

16.00 g

Cholesterol: 

75.00 mg

Sód: 

60.00 mg

Potas: 

195.00 mg

Fosfor: 

140.00 mg

Żelazo: 

1.30 mg

Cynk: 

1.90 mg

Niacyna: 

5.60 mg

Kategoria: