Żelatyna

Opis: 

Pochodzenie i dzieje: 

Prawdopodobnie żelatynę wynaleziono w zachodniej Europie, w Anglii w okresie panowania Karola II. Odkryto mianowicie, że ostudzony wywar z gotowanego mięsa zamienia się w galaretę, która po sklarowaniu staje się prawie przezroczysta i może być przyprawiona ziołami i winem. Żelatynę na skalę przemysłową zaczęto produkować w XiX w.

Zakup i przechowywanie: 

Można kupić żelatynę w proszku w opakowaniach różnej wielkości. Żelatyna w listkach lub arkuszach sprzedawana jest przez specjalistyczne sklepy spożywcze. Żelatyna jest higroskopijna i łatwo wchłania obce zapachy, więc przy dłuższym przechowywaniu należy ją zamykać w hermetycznych pojemnikach.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Przed dodaniem do przygotowywanej potrawy żelatynę należy rozpuścić. Trzeba stosować się do instrukcji na opakowaniu lub podanej w przepisie na daną potrawę. W braku instrukcji można ją rozpuścić w pewnej ilości gorącego płynu mieszając do całkowitego rozpuszczenia, następnie dodając pozostały płyn. Każda torebka zawiera 3 lyżeczki proszku, co wystarcza do zżelowania 2 szklanek (0,5l) płynu na średnio twardą galaretę. Arkusze żelatyny mogą mieć rozmaitą wagę, ale przyjmuje się, że 10 g wystarcza  na zżelowanie 0,5 l płynu. Arkusze moczy się w zimnej wodzie przez 5 min, następnie wyciska nadmiar wody i dodaje już zmiękczone do przygotowanego gorącego płynu. Zdolność żelowania zmniejszy się, gdy żelatyna będzie gotowana. Żelatyny używa się do zagęszczania, spulchniania lub żelowania potraw.

Wartość odżywcza: 

Żelatyna zawiera głównie białko.

Porcja: 

5 g

Wartość energetyczna : 

70.00 kJ

Białko ogółem: 

4.00 g

Kategoria: