Pektyna

Opis: 

Przypominająca gumę substancja (kwas hemicelulozowy) spotykana w różnych ilościach w niektórych owocach i warzywach. Powoduje, że zrobiona z nich odpowidnio kwaśna pulpa gotowana z cukrem, ulega zżelowaniu. Stanowi więc ważny składnik do produkcji dżemów. Zawartość pektyn zależy od stopnia dojrzałości owoców oraz ilości znajdujących się w nich kwasów. Przy produkcji niektórych dżemów należy dodawać bogate w pektyny owoce lub ekstrakt pektyny.

Zdjęcie: 

pektyna

Pochodzenie i dzieje: 

Pektyny znajdują się w skórkach i pestkach owoców cytrusowych, winogron, śliwek, jabłek oraz pigwy, a także w łupanym grochu i soczewicy.

Zakup i przechowywanie: 

W sprzedaży znajduje się pektyna w formie płynu lub proszku. W szczelnie zamkniętym pojemniku może być przechowywana przez pewien czas.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Do owoców takich jak truskawki, wiśnie i rabarbar gotowanych z dodatkiem pektyny, cukier należy dodawać dopiero, gdy owoce są już miękkie. Na każde 500 g owoców dodaje się 3-6 łyżek pektyny w płynie lub około 8 g w proszku. Ilości te zapewniają przetworom odpowiedni poziom pektyny. Dżem straci smak i zapach w przypadku dodania zbyt dużej ilości pektyny. Nie należy jej dodawać do owoców, które same dobrze się żelują. Owoce w dżemie pozostaną twarde, jeżeli pektynę dodamy przed ich zamknięciem lub gdy dodamy jej za dużo, pragnąc doprowadzić do szybszego żelowania.

Wartość odżywcza: 

Nie wnosi żadnych znaczących wartości odżywczych do pożywienia.

Kategoria: