Drożdże (piekarniane)

Opis: 

Drożdże należą do rodziny grzybów, Saccharomyces cerevisiae, są mikroskopijnymi jednokomórkowcami, rozmnażają się przez pączkowanie. Wywołują proces fermentacji cukrów, w trakcie którego wydziela się dwutlenek węgla spulchniający ciasta.

Zdjęcie: 

drożdże

Pochodzenie i dzieje: 

Sposób spulchniania ciasta chlebowego za pomocą drożdży znano już w drugim tysiącleciu przed erą nowożytną, gdy wczesnoegipscy piekarze wykorzystywali do pieczenia wyrośniętego chleba znajdujące się w powietrzu lotne drożdże. Ludzie ówczesni nauczyli się zostawiać zaczyn z jednej partii ciasta, aby go użyć do następnej, a takze korzystać z piany powstającej na powierzchni popularnych w owym czasie napojów alkoholowych. W początkach XiX w. kobiety poznały metodę przygotowywania drożdzy domowym sposobem. W Ameryce prasowane drożdże zaczęto sprzedawać w latach 70. XiX w. W każdej kuchni znajdowały się butelki z drożdzami domowej roboty. Niektóre miały znakomity smak i zapach. Dopiero Ludwik Pasteur odkrył, że drożdze są organizmami powodującymi fermentację i wtedy zrozumiano ich działanie.

Zakup i przechowywanie: 

Należy kupować tylko świeże drożdże o gładkiej konsystencji, przyjemnym zapachu i w kolorze kremowym zbliżonym do bladoszarego. Suszone, aktywne drożdże błyskawiczne odpowiednie do domowego użytku sprzedawane są w próżniowych opakowaniach o wadze 500 g lub w hermetycznych pojemnikach rozmaitej wielkości (niejednokrotnie mieszane ze środkami udoskonalającymi). Hermetycznie zamknięte drożdże należy przechowywać w lodówce. Suszone zdatne są do użytku przez okres do 1 roku. Prasowane drożdże powinny być przechowywane w lodówce w zakręcanych słoikach lub w hermetycznych plastikowych torebkach, nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Drożdze prasowane zawierają 60-70% wody i w związku z tym w domowych warunkach nie dają się dobrze zamrozić.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Drożdże prasowane należy zmieszać z niewielką ilością płynu zgodnie z recepturą, a następnie z pozostałym płynem dodać do składników suchych. Drożdże suszone miesza się z kilkoma łyżeczkami cukru i dodaje pięć razy więcej gorącej wody, przewidzianej w recepturze, w temperaturze około 40°C. Drożdże suszone wytrzymują wyższą temperaturę niż prasowane. WWyrobione ciasto pozostawia sie na 10 min., by umożliwić rozpoczecie procesu fermentacji. Aktywne, suszone drożdże błyskawicznie dodaje się bezpośrednio do suchych składników ciasta. Dwie łyżeczki suszonych drożdży odpowiadają 30 g świeżych prasowanych. Drożdże stanowią bardzo ważny składnik spulchniający, powodują wyrastanie wszelkich odmian chleba oraz słodkich wypieków.

Wartość odżywcza: 

Wyśmienite źródło fosforu, żelaza, tiaminy, ryboflawiny, niacyny i folacyny. Drożdże tradycyjne stanowią pożywienie uzupełniające w organiźmie witaminy i składniki mineralne. Panuje przekonanie, że składniki odżywcze drożdży są łatwo przyswajalne przez przewód pokarmowy.

Porcja: 

50 g

Wartość energetyczna : 

110.00 kJ

Białko ogółem: 

5.00 g

Węglowodany ogółem: 

1.00 g

Błonnik pokarmowy: 

3.00 g

Sód: 

10.00 mg

Potas: 

310.00 mg

Fosfor: 

195.00 mg

Żelazo: 

2.50 mg

Cynk: 

1.50 mg

Witamina B1 (tiamina): 

0.30 mg

Witamina B2 (ryboflawina): 

0.80 mg

Niacyna: 

5.40 mg

Tłuszcz: 

1.00 g

Odmiany: 

Kategoria: