Camembert

Opis: 

Miękki ser o małej powierzchni dojrzewania pleśniowego. Jego biała powierzchnia pokryta jest delikatnym meszkiem (niekiedy z czerwonymi plamkami). Camembert ma miękką kremową konsystencję, w pełni dojrzały zaczyna się rozpływać. Sery te różnią się w zależności od kraju pochodzenia i zawartości tłuszczu w mleku użytym do ich produkcji.

Zdjęcie: 

camembert

Pochodzenie i dzieje: 

Uważa się, że camembert powstał w 1791 r. i jego nazwa pochodzi od nazwy wioski w departamencie Orne. Według starych przekazów twórczynią camembertu była Maria Harel, którą uhonorowano pomnikiem w miejscowości Vimoutiers. Jednak sery tego typu znane były w XVII w. Prawdopodobnie pod nazwą "angelot" ser ten robiono już za czasów Wilhelma Zdobywcy, który był wielkim jego amatorem. Maria Harel może być jednak uznana za wynalazczynię "współczesnej" odmiany camemberta,ponieważ jako pierwsza wyhodowała i kontrolowała jego florę bakteryjną. Obecnie ogromne ilości camemberta na skalę przemysłową produkuje się  nie tylko we Francji, ale również w wielu krajach na całym świecie.

Zakup i przechowywanie: 

Camembert należy wybierać według gustu; młody ser jest łagodny w samu i ma zwartą konsystencjęl; w pełni dojrzały jest serem pikantnym, o kremowej, półpłynnej konsystencji. Dobry camembert nie powinien mieć stwardnień, szarych lub ciemnych plam ani zbyt wiele czerwonego zabarwienia. Przechowywany w odpowiednich warunkach w oryginalnym opakowaniu może leżeć około 3 tygodni, jednak w tym czasie będzie dojrzewał i tracił wilgotność. Najlepszy smak osiąga w kilka dni po wyprodukowaniu.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Wyjąć z lodówki na 2 godziny przed podaniem, by osiąnął smak i zapach. Do krojenia i podawania użyać osobnych noży. Młody camembert można pozostawić na 24 godziny w temperaturze pokojowej żeby dojrzał i zmiękł. Camembert jest przede wszystkim serem stołowym. Można go też jadać na zakończenie posiłku, jako dodatek do ostrych przekąsek, używać do głębokiego smażenia.

Wartość odżywcza: 

Minimalna zawartość tłuszczu 16%. Pomimo bardzo wilgotnej konsystncji ma takie same składniki odżywcze jak sery twarde.

Porcja: 

20 g

Wartość energetyczna : 

220.00 kJ

Wartość energetyczna: 

4.00 kcal

Cholesterol: 

19.00 mg

Sód: 

130.00 mg

Wapń: 

95.00 mg

Fosfor: 

60.00 mg

Witamina A (ekwiwalent retinolu): 

60.00 μg

Witamina B1 (tiamina): 

5.50 mg

Tłuszcz: 

5.00 g

Kategoria: