Galaretki

Opis: 

Pochodzenie i dzieje: 

W średniowieczu, a właściwie aż do XVI w. ludzie zamożni jadali zazwyczaj obfite posiłki, szczególnie podejmując gości. Posiłki te, delikatnie mówiąc, były przesadnie duże. Podawano mnóstwo dań i wiele wyszukanych potraw. Każdemu daniu towarzyszyło "sotelte" (coś delikatnego), czyli galaretka lub słodkie ciasto. We Francji w r. 1555 wydano w Lyonie nadzwyczajną książkę kucharską, napisał ją słynny jasnowidz Nostradamus. Książka ta była skarbnicą pożytecznych informacji, takich jak "sposób przyrządzania galaretki z wisni, która jest nadzwyczaj delikatna, ale droga i nadaje się tylko dla arystokracji"! Równo sto lat później lat później w dokumentach uchodzcych za zapisy dotyczące królewskiej kuchni dynastii Stuartów, podaje się, że królewska rodzina między innymi jadała "placki z rodzynkami i przyprawami korzennymi, galaretki i sos agrestowy.

Zakup i przechowywanie: 

Większość galaretek produkowana jest na skalę przemysłową i w postaci proszku pakowana do torebek. Przygotowanie galaretki wymaga tylko rozpuszczenia proszku we wrzątku. Proszki te mają długi okres przydatności do spożycia, jednak należy zwracać uwagę na termin ważności. Po zrobieniu galaretka powinna być trzymana w lodówce lub w bardzo chłodnym pomieszczeniu.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Przygotowując galaretkę w domu, należy wiedzieć, że nie uzyska się takiej samej przezroczystości i koloru podobnego do barwy szlachetnych kamieni, jakie mają galaretki robione fabrycznie. Zrobienie jej wymaga tylko połączenia przecedzonego soku owocowego, cukru, wody i żelatyny i podgrzania mieszanki do momentu rozpuszczenia się wszystkich składników. Następnie roztwór schładzamy i czekamy, aż się zetnie, choć nie będzie idealnie klarowny, bo to wymaga dodatkowych czynności. Po podgrzaniu i rozpuszczeniu się cukru i żelatyny do roztworu dodajemy lekko ubite białko oraz umyte, potłuczone skorupki jajaek i całość doprowadzamy do wrzenia. Garnek odstawiamy z ognia na jedną lub dwie minuty i ten sam zabieg powtarzamy jeszcze dwukrotnie. Nie rozpuszczone drobinki znajdujące się w płynie przyklejają sie do białka i do skorupek, po zebraniu piany z powierzchni płynu uzyskujemy bardziej przezroczystą galaretkę. Żeby uzyskać galaretkę naprawdę przezroczystą i o żywych kolorach korzystamy z tej samej metody, ale płyn cedzimy przez specjalny woreczek z tkaniny. Zanim galaretka się zetnie, można dodać owoce (prócz świeżego ananasa i kiwi, bo wtedy się nie zsiądzie).

Wartość odżywcza: 

Deser o niskiej wartości energetycznej, łatwy do przygotowania.

Porcja: 

50 g

Wartość energetyczna : 

130.00 kJ

Sacharoza: 

7.00 g

Sód: 

5.00 mg

Potas: 

5.00 mg

Kategoria: