Bezy i tort bezowy

Opis: 

Bezy są lekkim, puszystym deserem zrobionym z białka jajek i cukru i zwykle podawane albo z owocami, albo ze słodkimi sosami lub śmietaną z dodatkami smakowymi. Do deseru o nazwie "pływajaca wyspa" dodaje się bezy gotowane w mleku, nie pieczone.

Pochodzenie i dzieje: 

Prawdopodobnie największym znanym amatorem słodyczy była angielska królowa Elżbieta I. Istnieją pisemne relacje o tym, że była niezwykle łakoma na słodycze i zawsze w fałdach szat nosiła cukierki. Wydaje sie, że do szaleństwa lubila bezy nazywane "całusami". Nazwa ta powstała w zwiazku z jej zwyczajem całowania obrusu, na którym układano te słodycze. Są dwie teorie dotyczące człowieka, który pierwszy wymyślił tort bezowy o nazwie Pawłowa. Znacznie bardziej popularna wersja mówi, że Herbert Sachse, zaczynającey karierę jako kucharz gotujacy posiłki dla ludzi zatrudnionych przy strzyżeniu owiec, a potem szef kuchni w nie istniejacym już hotelu Esplanade w Perth, został poproszony o przygotowanie czegoś specjalnego na elegancką popołudniową herbatkę. Działo się to w r. 1935 po wizycie w Perth słynnej tancerki Pawłowej i postanowił zrobić deser godny imienia tej artystki. Po miesiacu eksperymentów powstał deser nazwany jej nazwiskiem. Druga teoria głosi, że tort o nazwie Pawłowa został wymyślony przez kucharza z Nowej Zelandii.

Zakup i przechowywanie: 

Obydwa desery, tort bezowy i bezy, można kupić, jednak zrobione w domu są znacznie smaczniejsze. Te delikatne desery zarówno kupne, jak i domowe, w suchym miejscu można przechowywać przez kilka dni dobrze przykryte.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Istnieją dwie szkoły przygotowywania bezów. Niektóre przepisy zalecają ubijanie bialek do czasu, aż piana staje się mocna, lecz jeszcze nie sucha, dodanie części cukru i ubijanie piany do momentu jego rozpuszczenia, następnie dosypanie do masy reszty cukru i ponowne ubijanie do całkowitego rozpuszczenia sie cukru. Według innych, wszystkie składniki powinno się włożyć do miski i ubijać, aż do powstania gęstej i gładkiej piany. Czasem dodaje się wodorowinian potasowy lub szczyptę soli dla usztywnienia piany z białek. Większość przepisów zaleca włozenie bezów do srednio gorącego piekarnika i po chwili zmniejszenie temperatury, aby pieczenie trwalo dłużej. Inne zalecają pieczenie przez cały czas w stosunkowo niskiej temperaturze. Bezy mogą być lekko podbarwione i zaprawione waniliową, migdałową lub inną esencją. Całusy to bezy sklejane bitą śmietaną. Powierzchnia upieczonych bezów powinna być krucha i nie kleić się.

Wartość odżywcza: 

Nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu. Wartość energetyczna pochodzi ze śmietany lub lodów. Kiedy bezy podaje się z owocami i niewielką ilością lodów stanowią doskonały deser o małej zawartości tłuszczu.

Porcja: 

30 g

Wartość energetyczna : 

110.00 kJ

Białko ogółem: 

1.00 g

Węglowodany ogółem: 

27.00 g

Sacharoza: 

27.00 g

Sód: 

10.00 mg

Potas: 

10.00 mg

Kategoria: