Smalec

Opis: 

Czysty, biały tłuszcz wytopiony z wieprzowiny.

Zdjęcie: 

smalec

Pochodzenie i dzieje: 

Oddzielanie sloniny od wieprzowego mięsa i używanie jej do przygotowywania potraw znane było od czasów najdawniejszych polowań. Właściwością jest duża "tłustość". Z tego powodu, a także dlatego, że jest to tłuszcz łatwy do uzyskania, słonina (smalec) była glównym tłuszczem piekarskim używanym w I połowie XX wieku w USA. Współczesne tendencje zmierzające do używania raczej tłuszczów roślinnych spowodowały zmniejszenie spożycia smalcu.

Zakup i przechowywanie: 

Można nabywać świeży smalec w sklepach mięsnych lub paczkowany w supermarketach. Nie może być zjełczały. Przechowywać owinięty w folię lub w zamkniętych pojemnikach w ciemnym miejscu w niskiej temperaturze (poniżej pokojowej).

Przygotowanie i zastosowanie: 

Tłuszcz odcina się od mięsa i topi na małym ogniu. Rozgrzany tłuszcz przecedzić do naczynia. Używać do przygotowywania ciast, ciastekitp. albo do smażenia i pieczenia. Po każdym użyciu tłuszcz trzeba odcedzić. Jeśli zjełczeje albo nabierze niepożądanego zapachu, należy go natychmiast wyrzucić. W czasie smażenia nie dopuszczać do zbytniego rozgrzania, aby nie zaczął dymić.

Wartość odżywcza: 

Smalec jest zazwyczaj mieszaniną tluszczy jednonienasyconych i nasyconych - zawiera nieduże ilości cholesterolu. Należy używać go niewiele, a najlepiej wcale. Zalecane jest używanie w kuchni raczej małych ilosci nienasyconych tłuszczów.

Porcja: 

17 g

Wartość energetyczna : 

630.00 kJ

Cholesterol: 

25.00 mg

Tłuszcz: 

17.00 g

Kategoria: