Margaryna

Opis: 

Mieszanina oleju/tłuszczu (minimum 80%) i wody (maksimum 16%). Margaryna może dodatkowo zawierać przeciwutleniacz, barwnik, sól, emulgator, mleko i substancje smakowe.

Zdjęcie: 

margaryna

Pochodzenie i dzieje: 

Wynaleziona przez francuskiego chemika Hippolyte Mège-Mouriè w 1869 r., margaryna pojawiła się w okresie niedoboru masła we Francji. Stanowiła produkt do smarowania chleba, który dobrze przechowywał się w warunkach polowych, co było w owym czasie bardzo przydatne dla wojska. Początkowo do produkcji używano miękkiej części tłuszczu wołowego (tzw. oleiny, frakcji ciekłej z prasowania łoju bydlęcego na zimno) i formowano w bloki. Obecnie margaryny stołowe wyrabiane są z oleju roślinnego, który jest głównym składnikiem tłuszczowym, tak, aby były miękkie i dawały się łatwo rozsmarowywać po wyjęciu z lodówki.

Zakup i przechowywanie: 

Należy przestrzegać terminu przydatności do spożycia umieszczonego na opakowaniu. Jeżeli są odpowiednio przechowywane, zachowują właściwy smak i konsystencję. Przechowywać w temp. 5°C (albo poniżej). Margarynę można również zamrażać. Przechowywać w zamkniętym pojemnikach albo w folii, ponieważ łatwo wchłania obce zapachy.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Używa się jej zwykle do smarowania pieczywa, a także do pieczenia ciast i lekkiego smażenia.

Wartość odżywcza: 

Margaryny kuchenne zawierają nieco więcej tłuszczów jednoninasyconych niż nasyconych, a także pewne ilosci cholesterolu i sodu. Są doskonałym źródlem witaminy A i E oraz dobrym - witaminy D.

Porcja: 

19 g

Wartość energetyczna : 

550.00 kJ

Cholesterol: 

20.00 mg

Sód: 

220.00 mg

Witamina A (ekwiwalent retinolu): 

160.00 μg

Tłuszcz: 

15.00 g

Kategoria: