Jogurt

Opis: 

Jogurt jest produktem o kremowej konsystencji, powstałym w wyniku podgrzewania mleka o różnej zawartości tłuszczu i połączeniu go ze specjalnymi kulturami bakteryjnymi. Cukry mlekowe zostają rozłożone i powstaje z nich kwas mlekowy, który wywołuje koagulację mleka. Zwykły lub naturalny jogurt charakteryzuje się specyficznym orzeżwiającym posmakiem, podczas gdy odmiany owocowe są nieco słodsze.

Pochodzenie i dzieje: 

Przed powszechnym wprowadzeniem lodówek odkryto, ze przydatność mleka do spożycia można przeedłużyć dzięki fermentacji i przetworzeniu go na jogurt. Jogurt powstał na Bałkanach i w XVIII w. rozpowszechnił się w całej Europie. Nazwa jogurt pochodzi od tureckiego slowa oznaczającego sfermentowane mleko. Panowalo powszechne przekonanie o właściwościach leczniczych i profilaktycznych jogurtu.  Na temat niektórych z tych cech zaczęto ostatnio ponownie dyskutować; na przykład o bakteriach Lactobacillus acidophilus. Uważa się, że jest to jedyna bakteria, która może przedostać się przez żołądek do dalszej części przewodu pokarmowego i odtwarzać tam florę bakteryjną ułatwiającą wchłanianie strawionego pokarmu. Jedzenie jogurtu zaleca się osobom po przebytych operacjach przewodu pokarmowego, w czasie których żołądek i przewód pokarmowy musiały zostać wyjałowione.

Zakup i przechowywanie: 

Należy sprawdzić temin przydatności do spożycia oraz stan pojemnika. jeżeli produkt był niewłaściwie przechowywany, wieczko opakowania może być wybrzuszone, co wskazuje na zły stan jogurtu. Przechowuje się go w lodówce. Jeżeli opakowanie zostało otwarte, należy je starannie zamknąć lub przykryc folią plastikową. Termin przechowywania 7-10 dni.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Do czasu użycia należy przechowywać w lodówce. Przed spożyciem nie wymaga zadnego przygotowania. Może być spozywany oddzielnie jako deser lub w sezonie ze świeżymi owocami. Nadaje sie do sosów, jako wierzchnia warstwa slodkich ciast, lub niskokaloryczny substytut śmietany.

Wartość odżywcza: 

Podobie jak mleko, wysmienite źródło wapnia i fosforu; dobre wysokogatunkowego bilałka i witaminy B, a szczególnie ryboflawiny. W zależności od surowca uzytego do produkcji jogurt może zawierać duże ilości kwasów nasyconych i umiarkowaną ilość cholesterolu. Jogurty niskotluszczowe są zalecane na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jogurty z dodatkami smakowymi oraz mrożone zawierają duże ilości cukru (7-15%). Cukier podnosi tylko wartość energetyczną produktu, nie wnosząc żadnych wartości odżywczych. Jogurty, a szczególnie ich kwaśne odmiany stanowią wysoko cenione, zdrowe pożywienie. Zawierają niewielkie ilości pożytecznych dla zdrowia bakterii Lactobacillus acidophilus, które zazwyczaj znajduja się w ludzkim przewodzie pokarmowym. Bakterie te jednak bywają niszczone przez stany zapalne lub w trakcie przyjmowania lekarstw, takich jak antybiotyki. Jedzenie jogurtu pozwala na odtworzenie właściwego składu flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. W procesie produkcji jogurtu tłuszcze i białka zostają częściowo rozłożone, a z laktozy powstaje kwas mlekowy, dzięki któremu w przypadku pewnych chorób i zakłóceń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego jogurt łatwiej strawić niż mleko. Fermentacja mleka powoduje wyginięcie szkodliwych dla zdrowia bakterii, a jogurt powstaje dzięki procesowi fermentowania mleka. Jest to zdrowy, bezpieczny napój, szczególnie przydatny w gorącym klimacie, w okolicach gdzie mleka się nie pasteryzuje i nie przechowuje w lodówce.

Porcja: 

200 g

Wartość energetyczna : 

650.00 kJ

Białko ogółem: 

9.00 g

Cholesterol: 

30.00 mg

Węglowodany ogółem: 

12.00 g

Sód: 

140.00 mg

Potas: 

440.00 mg

Wapń: 

330.00 mg

Fosfor: 

280.00 mg

Magnez: 

30.00 mg

Cynk: 

1.20 mg

Witamina A (ekwiwalent retinolu): 

72.00 μg

Witamina B1 (tiamina): 

0.10 mg

Witamina B2 (ryboflawina): 

0.50 mg

Tłuszcz: 

8.00 g

Kategoria: