Kalarepa

Opis: 

Okrągła, podobna do rzepy fioletowoczerwona lub jasnozielona "główka" z kilkoma łodygami wypuszczającymi zielone liście. Kalarepa nie jest bulwą korzeniową, lecz znacznie rozszerzoną łodygą.

Zdjęcie: 

kalarepa

Pochodzenie i dzieje: 

Kalarepa, mutacja kapusty, prawdopodobnie zostala wyhodowana w płd. Europie. Niektóre źródła głoszą, iż zawędrowała do Chin "jedwabnym szlakiem", inne zaś sugerują, że przybyła do Europy wraz z Hunami pod wodzą Atylli. Jednak te drugie wzmianki przypuszczalnie dotyczą innego przedstawiciela kapustnych, jako że niemiecka nazwa kalarepy, kohlrabi (stosowana także w jęz. angielskim) oznacza kapusto-rzepę i bardzo trafnie ją określa. Kalarepa została po raz pierwszy opisana przez europejskiego botanika w połowie XVI w.

Zakup i przechowywanie: 

Dostępna w zimie. Wybieraj jędrne główki; najlepszy, najsłodszy smak mają główki nie większe od dużego jabłka. przechowuj do tygodnia w pojemniku na warzywa w lodówce.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Przytnij kalarepę u podstawy i odetnij liście. Umyj je i osusz, następnie upiecz w całości, bez obierania lub ugotuj w kuchence mikrofalowej. Wydrąż środek, napełnij pikantnym farszem i zapiecz albo obierz i stosuj do sałatek. Możesz obrać kalarepę, następnie ugotować ją na parze lub w wodzie i stosować do zup, gulaszu i potrawek.

Porcja: 

50 g

Wartość energetyczna : 

50.00 kJ

Węglowodany ogółem: 

3.00 g

Błonnik pokarmowy: 

1.00 g

Witamina C: 

22.00 mg

Kategoria: