Boćwina

Opis: 

Warzywo o atrakcyjnych ciemnozielonych, lśniacych liściach i białych łodygach.

Zdjęcie: 

boćwina

Pochodzenie i dzieje: 

Boćwina jest najstarszym typem buraka; wiadomo, że byla wykorzystywana jako warzywo i wzmianki o niej spotykamy w rzymskim piśmiennictwie z IV i II w. p.n.e. Od tych czasów liście jej zwiększyły rozmiary. W Wielkiej Brytanii nie była uprawiana aż do XVIII w.; znacznie popularniejsza była w Europie kontynentalnej.

Zakup i przechowywanie: 

Dostępna przez cały rok, najlepsza jednak zimą. Wybieraj kruche, świeże, nie uszkodzone liście na sprężystych, kremowobiałych łodygach. Usuń sznurek krępujący łodygi, odetnij zmiażdżone końce łodyg i usuń zniszczone liście. Przechowuj boćwinę w pojemniku lub plastikowej torbie w lodówce, lecz zużyj ją szybko.

Przygotowanie i zastosowanie: 

Umyj liście i łodygi w zimnej osolonej wodzie, następnie dobrze osącz z wody. Odetnij z łodyg same blaszki liściowe. Umieść liście jedynie z wodą, która przylgnęła do nich podczas mycia w rondlu ze stali nierdzewnej i gotuj pod przykryciem przez 2-3 minuty, tylko do momentu ich zwiotczenia. Odcedź starannie, następnie podawaj posiekane lub w formie purée jako jarzynę. Jeśli przyrządzasz także łodygi, ugotuj je w wodzie, na parze lub kuchence mikrofalowej i podaj razem. Ugotowane łodygi stosuj do zup, zapiekanek i quiche (placków lotaryńskich). Surowe delikatne liście boćwiny można dodawać do sałatek.

Wartość odżywcza: 

Wyśmienite źródło witamin A i C oraz żelaza; wysoka zawartość sodu. Jak większość zielonych warzyw liściastych zawiera dużo żelaza.

Porcja: 

60 g

Wartość energetyczna : 

75.00 kJ

Węglowodany ogółem: 

3.00 g

Błonnik pokarmowy: 

2.00 g

Sód: 

429.00 mg

Żelazo: 

1.90 mg

Witamina A (ekwiwalent retinolu): 

576.00 μg

Witamina C: 

10.00 mg

Kategoria: